Procesja ku czci Św. Floriana

 (link otworzy duże zdjęcie)

 

To już 141 raz mieszkańcy Pogrzebienia uczestniczyli w procesji ku czci Św. Floriana, odprawianej co roku na pamiątkę gradobicia z 1877 r, które nawiedziło Pogrzebień i dokonało niewyobrażalnych zniszczeń.

Oprócz mieszkańców, pod przewodnictwem księży Zbigniewa Święcha, Piotra Wali i Adama Wiącka modlili się zaproszeni goście, m.in. Starosta powiatu raciborskiego Ryszard Winiarski oraz Wójt naszej Gminy Grzegorz Niestrój.

Niewątpliwą atrakcją nadającą kolorytu tej procesji są jeźdźcy i bryczki, które już od kilkunastu lat uczestniczą w tych uroczystościach.

To już kolejny raz, kiedy Samorząd Pogrzebienia na czele z Sołtysem Eugeniuszem Kurą, Kołem Gospodyń Wiejskich i Ochotniczą Strażą Pożarną w Pogrzebieniu organizują obchody Florianowego Święta, łącząc tradycje modłów o urodzaj i zachowanie od nieszczęść z upamiętnieniem dziewiętnastowiecznego gradobicia. To na pamiątkę tego gradobicia wierni uczestniczący w procesji "ciepią jajkami" symbolizującymi grad z 1877 r.

 

Opublikowano: 07 maja 2018 09:58

Kategoria: Aktualności

Zdjęcia:

Wyświetleń: 498

Gmina Kornowac

Realizacja: IDcom-jst.pl

logo Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Informacja o dofinansowaniu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Projekt "Budowa serwisu internetowego Gminy Kornowac dostosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych" współfinansowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji w ramach konkursu: Dofinansowanie budowy lub dostosowania stron internetowych podmiotów realizujących zadania publiczne do potrzeb osób niepełnosprawnych.