Aktualności

Akcja pod hasłem „Brązowo, ale czy zdrowo?”

Akcja pod hasłem „Brązowo, ale czy zdrowo?”
Data publikacji: 29 czerwca 2017

 

Państwowa Inspekcja Sanitarna woj. śląskiego przystąpiła do akcji pod hasłem „Brązowo, ale czy zdrowo?”. Prowadzone w ramach akcji działania informacyjno-edukacyjne mają na celu kształtowanie postaw i zachowań zdrowotnych ludności, związanych z bezpieczeństwem korzystania z promieni słonecznych  w okresie letnim, podniesienie świadomości, jak i wiedzy na temat procesów zachodzących w organizmie podczas opalania oraz zwrócenie uwagi na problemy zdrowotne wynikające z nieodpowiedzialnego korzystania z promieniowania ultrafioletowego (UV) w solariach.

Promieniowanie ultrafioletowe (UV) jest stałym elementem naszego życia. Zgodnie      z dotychczasowym stanem wiedzy  niewielkie ilości promieniowania UV są korzystne dla zdrowia (np. proces wytwarzania witaminy D), jednak zbyt duże dawki wpływają na zdrowie niekorzystnie. Wśród negatywnych skutków narażenia na promieniowanie UV można wyróżnić:

  • fotostarzenie się skóry – czyli przedwczesne starzenie się skóry,

  • nowotwory skóry – jak: czerniak złośliwy,

  • przebarwienia skóry – pojawiają się w przypadku nadmiernego przebywania na słońcu lub intensywnego, długotrwałego korzystania z solarium,

  • nadprodukcję wolnych rodników – czyli reaktywnych form tlenu, które powodują drobne uszkodzenia i degenerację włókien kolagenowych,

  • immunosupresję – czyli osłabienie układu odpornościowego,

  • rumień i oparzenia słoneczne,

  • reakcje fotouczulające.

Spędzając dłuższy czas na wolnym powietrzu musimy zatem pamiętać o kilku podstawowych zasadach dotyczących ochrony przed nadmiernym promieniowaniem UV:

  1. Ogranicz czas przebywania na słońcu w godz. 10:00-14:00.

  2. Rób przerwy w opalaniu się, częściej przebywaj w cieniu.

  3. Noś ubrania ochronne, bawełniane, nie eksponuj całego ciała, szczególnie chroń: oczy, twarz, szyję.

  4. Nos okulary przeciwsłoneczne wyposażone w specjalne filtry.

  5. Używaj kremów ochronnych o szerokim spektrum ochrony przeciwsłonecznej.

  6. Chroń niemowlęta i dzieci już od najmłodszych lat i ucz je wraz z wiekiem racjonalnego korzystania ze słońca.

Duże dawki promieni UV wytwarzają także urządzenia do opalania - solaria. Podczas jednorazowej wizyty w solarium skóra otrzymuje duże natężenie promieniowania UV w krótkim czasie, co stanowi 20-25-krotnie większą dawkę promieniowania niż w przypadku naturalnego, powolnego opalania się. Wielokrotne korzystanie w ciągu roku z solariów przyczynia się do nasilenie procesów przedwczesnego starzenia się skóry oraz występowania nowotworów skóry. Szczególnie narażone są dzieci i młodzież (w okresie rozwoju skóra jest bardziej podatna na szkodliwe skutki promieniowania UV), a także osoby z fenotypem skóry I (skóra nigdy się nie opala, zawsze ulega oparzeniom), fenotypem skóry II (skóra czasami się opala i często ulega oparzeniom), z licznymi znamionami barwnikowymi na skórze, z dużą ilością piegów oraz z oparzeniami słonecznymi w dzieciństwie.           

Opracowała:  Aleksandra Foryś

 

 

Akcja pod hasłem „Brązowo, ale czy zdrowo?”

Powrót
`