"Na pamiątkę strasznego dnia okropnego gradu"

 (link otworzy duże zdjęcie)

 

140-ty raz mieszkańcy Pogrzebienia modlili się w procesji ku czci Św. Floriana, organizowanej na pamiątkę gradobicia z 1877 r, której przewodniczył ks. Piotr Wala.

W ciepłe i pogodne popołudnie figura Św. Floriana przemierzała Pogrzebień w asyście strażaków OSP, mieszkańców i zaproszonych gości, w tym Wójta Grzegorza Niestroja.
Od kilkunastu już lat kolorytu procesji dodają jeźdźcy i bryczki, uczestniczący w uroczystości.

Jak zwykle w przygotowanie procesji zaangażował się Samorząd Pogrzebienia na czele z Sołtysem Eugeniuszem Kurą, Kołem Gospodyń Wiejskich i Ochotniczą Strażą Pożarną.

Pogrzebieńska procesja ku czci Św. Floriana to nasza tradycja i nasz rodzimy folklor, łączący modły o urodzaje i zachowanie od nieszczęść z upamiętnieniem dziewiętnastowiecznego gradobicia w postaci "ciepania jajkami". Warto ją kultywować i przekazywać młodszym pokoleniom.

Opublikowano: 04 maja 2017 20:53

Kategoria: Aktualności

Procesja ku czci Św. Floriana w Pogrzebieniu 04-05-2017

Wyświetleń: 678

Gmina Kornowac

Realizacja: IDcom-web.pl

logo Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Informacja o dofinansowaniu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Projekt "Budowa serwisu internetowego Gminy Kornowac dostosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych" współfinansowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji w ramach konkursu: Dofinansowanie budowy lub dostosowania stron internetowych podmiotów realizujących zadania publiczne do potrzeb osób niepełnosprawnych.