Zabezpieczenie wody, żywności, płodów rolnych i pasz Drukuj

 

Zabezpieczenie wody.

Zabezpieczenie wody w sieci polega na odcięciu poboru na okres niebezpiecznego skażenia w miejscu jej czerpania.

W związku z powyższym należy:

  • przygotować indywidualne zapasy wody nie skażonej,
  • zabezpieczyć indywidualne studnie kopane i wiercone,
  • wodę do celów konsumpcyjnych zabezpieczyć w szczelnych pojemnikach.

Zabezpieczenie studni;

  • wykonanie obudowy uszczelnionej np. obiciem blachą,
  • uszczelnienie wierzchniej części cembrzyny,
  • uszczelnienie włazu i przejścia rury przez pokrywę studni oraz okrycie pompy,
  • wykonanie utwardzonej nawierzchni w promieniu ok 1-2 m wokół studni z cegieł, cementu ( z niewielkim spadkiem na zewnątrz).

 

Zabezpieczenie żywności.

Izolację żywności przed skażeniem zapewnia zastosowanie odpowiednich opakowań:

  • pyłoszczelnych z materiałów trwałych np. hermetyczne puszki metalowe, słoje i butelki szklane umożliwiające przeprowadzenie sterylizacji, szczelne opakowania drewniane np. beczki,
  • pyłoszczelnych z tworzyw miękkich – hermetyczne opakowania z folii metalowych, powlekanych, tworzyw sztucznych,
  • pyłoszczelne papierowe, wielowarstwowe lub z wkładka parafinową lub z tworzyw sztucznych. W warunkach domowych np. lodówka, szczelna szafka, piwnica.

Wyjątkowej dbałości w zabezpieczeniu wymagają sól, cukier, kasza, mąka, przetwory, produkty płynne lub miękkie ponieważ w razie skażenia nie ma możliwości odkażenia.

 

Zabezpieczenie płodów rolnych i pasz.

Uprawy polowe odkryte są pozostawione samoczynnemu odkażeniu. Skażone łagodnie można neutralizować poprzez zabiegi agrotechniczne.

Uprawy na mniejszych powierzchniach np. warzyw, można zabezpieczyć okryciami (tunelami) foliowymi. Szczególnie należy się skupić na zabezpieczeniu płodów i pasz już zebranych.

Ziarno i pasze należy przechowywać w zamkniętych uszczelnionych pomieszczeniach. Należy pamiętać aby na czas opadania pyłu promieniotwórczego zamknąć wentylację. Zboża i siano w stertach i stogach należy zabezpieczyć folią, wikliną, brezentem lub słomą (nie przeznaczoną na paszę). Wokół stogów należy wykonać rowki odpływowe.

Rośliny okopowe oraz niektóre warzywa przechowujemy w kopcach przykrytych warstwą słomy i suchej ziemi (podobnie jak na zimę), skuteczniejsze jest zabezpieczenie w uszczelnionych piwnicach. Kiszonka w silosach nie wymaga zabezpieczenia. Silosy odkryte należy uszczelnić. Można również wykorzystać doły wyłożone folią i szczelnie przykryte.

Powrót
`