Herb Gminy Kornowac [504x186]

 

Mapa Kornowac [1193x390]

Miejscowość jest położona wysoko nad doliną Odry dochodząca w niektórych miejscach do 100 metrów w terenie pagórkowatym.

Nazwa miejscowości, według podania wywodzi się z imiona Garno i Vac - braci, którzy tutaj osiedlili lub od słowa koronaciec - czyli w kształcie korony. Wzmiankowana około roku 1300 roku. W 1308 roku jako Coronovatiz oraz Wurndorf nadana przez księcia Leszka w posiadanie dziedziczne klasztorowi dominikanek w Raciborzu.

Charakterystyczne zabytkowe budowle to:

  • Budynek wzniesiony w 1902 r. z przeznaczeniem na szkołę i jako szkoła funkcjonował do 1970 r. Później w budynku mieściła się świetlica i przedszkole. W 1993 r. budynek zaadoptowany na siedzibę Urzędu Gminy Kornowac
  • Kapliczka św. Jana, zwana Świyntyjon - pochodzi z XIX wieku murowana w stylu neogotyckim z wieżyczką zakończoną      iglicą w kształcie ostrosłupa, przedsionek z ostrołukowato zamkniętym wejściem,      w środku znajduje się figura św. jana Nepomucena.

Mapa położenie sołectwa w gminie Kornowac [338x335]

Gmina Kornowac

Realizacja: IDcom.pl

logo Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Informacja o dofinansowaniu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Projekt "Budowa serwisu internetowego Gminy Kornowac dostosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych" współfinansowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji w ramach konkursu: Dofinansowanie budowy lub dostosowania stron internetowych podmiotów realizujących zadania publiczne do potrzeb osób niepełnosprawnych.